Utrzymanie miejskich terenów zielonych składa się z wielu etapów realizowanych w ciągu całego roku przy zastosowaniu różnorodnych maszyn. Wśród nich znajduje się głowica odmulająca mocowana do ramienia wysięgnikowego. Z czego zbudowana jest głowica odmulająca? W jakich przypadkach pomaga utrzymać tereny zielone w porządku? Jak bezpiecznie korzystać z odmularki do rowów?

Budowa głowicy odmulającej

Głowica odmulająca, nazywana potocznie odmularką do rowów składa się z następujących elementów:

  • nieruchoma rama nośna będąca jednym elementem z płytą montażową,
  • ruchoma tarcza tnąca z wymiennymi nożami tnącymi,
  • wał silnika przykręcony do ramy nośnej (to na wale silnika osadzona jest tarcza tnąca).

Dodatkowo elementami jej budowy są: płyta mocowania frezarki, silnik hydrauliczny, króćce przyłączeniowe hydrauliki, regulowana osłona, płoza i uchwyt transportowy.

Do czego służy głowica odmulająca?

Głowica odmulająca mocowana na ramieniu wysięgnikowym przeznaczona jest do prowadzenia przydrożnych prac porządkowo-pielęgnacyjnych, które na celu mają oczyszczenie rowów z brudu i szlamu, który w tego typu zagłębieniach zbiera się systematycznie. Maszyna umożliwia czyszczenie rowów o dowolnej szerokości i głębokości z uwzględnieniem jej wydajności maksymalnej. Głowica odmulająca może współpracować z ramionami wysięgnikowymi, które mocowane są do pojazdów komunalnych i ciągników.

Bezpieczne korzystanie z odmularki do rowów

Bezpieczne korzystanie z głowicy odmulającej wiąże się z bezwzględnym przestrzeganiem instrukcji obsługi maszyny. W informacjach zawartych w dokumencie można znaleźć zasady, dzięki którym zarówno podłączenie głowicy, jak i jej użytkowanie na drogach publicznych i nie tylko, nie będzie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia maszyny lub wypadku zagrażającemu zdrowiu, lub życiu operatora. Wśród nich znajdują się wskazówki dotyczące dopuszczalnego kąta nachylenia terenu, na jakim odmularka może pracować bezpiecznie, maksymalne obroty odmularki podczas pracy czy zasady dostosowania prędkości roboczej zestawu ramię-odmularka do warunków pracy.

Zadaj pytanie