Pługi śnieżne umożliwiają bezpieczne poruszanie się po jezdniach, chodnikach, placach i parkingach, kiedy zimą wystąpią obfite opady śniegu. Sprawne działanie odśnieżarek wyposażonych w solidne odkładnice z lemieszami, we współpracy z posypywarkami, skutecznie usuwają pokrywę śnieżną. Choć wydawać by się mogło, że wszystkie pługi śnieżne wyglądają niemal tak samo, w rzeczywistości różnią się w zależności od typu. W dzisiejszym artykule omówimy rodzaje pługów śnieżnych i ich zastosowanie.

Kiedy wykorzystuje się pługi odśnieżne klasy lekkiej?

Odśnieżanie chodników, placów i dróg osiedlowych nie wymaga tak dużej prędkości od maszyny, jak w przypadku dróg ekspresowych, dlatego w tym celu najlepiej sprawdzają się pługi odśnieżne klasy lekkiej. Przeznaczone do pracy z wieloma rodzajami pojazdów, mające kompaktowe rozmiary i lekką konstrukcję, umożliwiają lepsze manewrowanie w terenie. Niewątpliwym atutem pługów tej klasy jest niezależne sterowanie położeniem lewego i prawego zespołu roboczego.

Jakie zastosowanie mają pługi odśnieżne klasy ciężkiej?

Pługi odśnieżne klasy ciężkiej przystosowane są do efektywnej pracy w szybkim tempie. Dzięki nim możliwe jest sprawne usuwanie zalegającego śniegu, lodu i błota pośniegowego podczas jazdy z dużą prędkością. To umożliwia odśnieżanie dróg głównych, ekspresowych, lokalnych i dojazdowych bez spowalniania ruchu i tworzenia korku. Modele klasy ciężkiej przystosowane są do mocowania na wielu typach pojazdów, w tym ciągnikach i pojazdach komunalnych.

Jak działa pług wirnikowy?

Choć pługi odśnieżne zazwyczaj kojarzą się z odkładnią i segmentowymi lemieszami, jednym z modeli przeznaczonych do odśnieżania, o zupełnie innej zasadzie działania, jest pług wirnikowy. Przeznaczony do odśnieżania dróg, parkingów i placów, zgarnia zaspy za pomocą wirującego ślimaka frezującego, który wyrzuca śnieg na pobocze przez komin.

Zadaj pytanie