Koszenie terenów o dużej powierzchni wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, których zasada działania będzie przekładać się na wygodną obsługę, wydajność i efektywność. Do utrzymania takich terenów polecane są kosiarki bijakowe. Funkcję koszącą pełnią bijaki zamontowane na wale tnącym, co przekłada się na wysoką sprawność i większą szerokość roboczą niż w przypadku innych rozwiązań. Gdzie można stosować kosiarki bijakowe i jakie modele dostępne są w ofercie rynkowej?

Co wyróżnia kosiarki bijakowe?

Funkcją kosiarki bijakowej jest nie tylko ścinanie trawy, ale również rozdrabnianie ściętej roślinności. Proces ten nazywamy mulczowaniem i niesie on za sobą wiele korzyści dla środowiska. Pokos powstały w wyniku koszenia, rozdrobniony i rozsypany równomiernie na powierzchni staje się naturalnym nawozem odżywiającym rosnącą tam roślinność. Mulcz staje się naturalną okrywą gleby, której zadaniem jest niwelacja niekorzystnych skutków oddziaływania czynników siedliskowych. Okrywą tego typu może być nie tylko skoszona i rozdrobniona trawa, ale również niekwitnące chwasty, słoma oraz nieprzyorany międzyplon. Niewielkie ścinki są rozkładane przez mikroorganizmy w szybkim tempie, dlatego warstwa nie zalega długo na skoszonym terenie. Jednak nie w każdym miejscu takie rozwiązanie jest wymagane. Najczęściej trawniki w okolicy urzędów i innych obiektów użyteczności publicznej pozostawiane są bez warstwy mulczu. Aby uzyskać ten efekt, wystarczy do kosiarki bijakowej zamontować specjalny kosz, a zebrany pokos wykorzystać jako nawóz w innym miejscu.

Gdzie stosuje się kosiarki bijakowe?

Kosiarki bijakowe wykorzystywane są do utrzymania wszelkiego rodzaju terenów zielonych. Urządzenia z powodzeniem radzą sobie z roślinnością nieużytków, pól, łąk i pastwisk, a także z trawami i roślinnością porastającą torowiska, rowy melioracyjne i tereny zielone o różnym przeznaczeniu. Małe i kompaktowe z powodzeniem stosuje się w ogrodach przydomowych i sadach, a duże maszyny bez problemu radzą sobie z polami golfowymi, trawnikami w parkach i przed urzędami oraz na boiskach.

Rodzaje kosiarek bijakowych

Oferta rynkowa obejmuje wiele rodzajów kosiarek bijakowych. Wśród nich znajdują się modele klasy lekkiej, średniej i super ciężkiej, które można agregować z ciągnikami i pojazdami komunalnymi o różnej mocy. Kosiarki różnią się konstrukcją, a przez to zastosowaniem i parametrami, w tym, co najbardziej istotne, szerokością roboczą. Największy zakres pracy mają kosiarki dwustronne, dla których szerokość robocza wynosi nawet 8 m. Oprócz rozmiaru, wagi i szerokości roboczej, kosiarki dzieli się również na mechaniczne, napędzane z WOM ciągnika, a także kosiarki hydrauliczne współpracujące z pojazdami komunalnymi i budowlanymi. Wśród kosiarek bijakowych wyróżnia się modele standardowe, z koszem i bez kosza.

Jak działa kosiarka bijakowa?

W zależności od modelu, noże w kosiarkach bijakowych różnią się średnicą i szerokością uchwytu. Najczęściej stosuje się noże na skręconej szekli, nazywane młotkami typu Y. Taka budowa sprawia, że ostrze z łatwością ścina nawet gęstą trawę i chwasty, prawidłowo ją siekając i rozrzucając. Noże osadzone są na całej szerokości wirnika. Napęd wału kosiarki, na którym znajdują się młotki bijakowe i noże pochodzi z wałka napędowego i jest przenoszony za pomocą pasów wysokiej wytrzymałości. Mechanizm kosiarki bijakowej zamontowany na stalowej ramie podnosi i opuszcza wał, co znacząco wpływa na komfort i dokładność pracy.

Zadaj pytanie