Pielęgnowanie terenów przydomowych, szczególnie o dużej powierzchni, wymaga wyposażenia się w specjalne maszyny, dzięki którym wszelkie zabiegi pielęgnacyjne będą przebiegać sprawnie i wygodnie, a efekt po ich wykonaniu będzie zadowalający. W dzisiejszym artykule opowiemy o mulczerach. Czym jest mulczowanie? Jak pomoże w pielęgnacji i oczyszczaniu działki? Jak działa mulczer i jakie są korzyści ze stosowania go w ogrodzie?

Do czego służą mulczery i jak pomogą oczyścić działkę?

Choć kosiarki bijakowe mulczery szczególne zastosowanie zyskały jako maszyny będące podstawowym wyposażeniem firm świadczących usługi komunalne, wykorzystywane są również na posesjach prywatnych i w gospodarstwach rolniczych. Maszyny wykorzystuje się do koszenia trawy, zarośli, krzewów i chwastów o średnicy nawet 8 cm. Doskonale sprawdzą się do oczyszczenia długo nieużywanej i zarośniętej działki. Wykorzystywane są na terenach niezagospodarowanych i wszędzie tam, gdzie po koszeniu ma zostać mulcz. Ich zadaniem jest skoszenie trawy lub innej roślinności, odpowiednie rozdrobnienie i równomierne rozrzucenie na całej skoszonej powierzchni. Doskonale sprawdzą się do oczyszczenia długo nieużywanej i zarośniętej działki.

Jakie są rodzaje mulczerów i jak są zbudowane?

Kosiarki bijakowe mulczery dostępne są w kilku wersjach: klasa lekka, średnia, ciężka i super ciężka. Zbudowane są z wału bijakowego o średnicy od 108 do 203 cm w zależności od klasy, a także wał kopiujący o podobnej średnicy. Na wale zamontowane są noże bijakowe, które różnią się kształtem, wagą, a i przez to zastosowaniem. Kosiarki bijakowe przeznaczone do mulczowania mocowane są na przedni lub tylny TUZ ciągnika o kategorii dostosowanej do masy i mocy maszyny. Sterowanie ramieniem i modułem tnącym odbywa się za pośrednictwem układu hydraulicznego.

Czym jest mulcz i dlaczego warto wykorzystać go na działce?

Mulcz powstaje ze skoszonej, rozdrobnionej i rozrzuconej trawy oraz roślinności innego typu, w tym niekwitnących chwastów czy nieprzyoranego międzyplonu. Pozostawiony na powierzchni będzie naturalnym pokosem, który odżywi glebę. Jeśli jednak zależy nam na uprzątnięciu działki z przerośniętej trawy, chwastów i niewielkich krzewów, z czym kosiarka bijakowa mulczer doskonale sobie poradzi, do kosiarki można zamocować kosz. Mulcz do niego zebrany można rozsypać w innym miejscu, pozostawiając działkę skoszoną i uporządkowaną.

Zadaj pytanie