W utrzymaniu porządku na jezdniach, chodnikach, a także parkingach przed obiektami publicznymi, przemysłowymi i komercyjnymi pomagają zamiatarki ciągnikowe. Maszyny doskonale radzą sobie nie tylko z zamiataniem powierzchni, ale i zbieraniem niedużych śmieci. Jakie cechy mają zamiatarki ciągnikowe? Co warto o nich wiedzieć?

Jakie wyposażenie standardowe i dodatkowe mają zamiatarki ciągnikowe?

Zamiatarka ciągnikowa składa się z korpusu, napędu hydraulicznego, złączy hydraulicznych, trzypunktowego układu zawieszenia, pojemnego zbiornika na nieczystości oraz kółek podporowych. Ponadto wyposażona jest w szczotkę z włosiem drucianym i z tworzywa sztucznego. Cała konstrukcja może pracować pod kątem.

Maszyny mogą być wyposażone w wiele dodatkowych elementów, w tym w szczotkę boczną, system zraszający, a także system kopiowania terenu z kołem kopiującym.

Jakimi cechami charakteryzują się zamiatarki ciągnikowe?

Zamiatarka ciągnikowa należy do tylno-czołowych maszyn komunalnych, co oznacza, że może zostać zamocowana zarówno na przedni, jak i tylny TUZ ciągnika. Napędzana hydraulicznie zamiatarka współpracuje nie tylko z ciągnikami, ale również innymi pojazdami, w tym z samochodami specjalistycznymi, ładowarkami oraz pojazdami komunalnymi. Dodatkowo maszyna posiada funkcję zamiatania na jedną stronę, co zwiększa jej użytkowość i pozwala wykorzystać do zimowego utrzymania powierzchni placów, chodników i jezdni.

Gdzie wykorzystuje się zamiatarki ciągnikowe?

Główne zastosowanie zamiatarek ciągnikowych to utrzymanie porządku na ulicach, szczególnie w miastach, dlatego stanowią podstawowe wyposażenie firm świadczących usługi komunalne. Ich skuteczność została zauważona również przez firmy budowlane, które wykorzystują zamiatarki do zamiatania nieczystości, takich jak błoto, glinę czy ziemię, nawiezionych na drogi przez pojazdy wyjeżdżające z placów budowy lub dróg nieutwardzonych.

Zadaj pytanie