Firmy komunalne zajmujące się utrzymaniem poboczy dróg głównych, lokalnych, dojazdowych, a także autostrad i dróg ekspresowych, wykorzystują różnorodny sprzęt, pozwalający wykonać prace sprawnie i efektywnie. Wśród prac, jakie należy wykonać, by pobocza prezentowały się dobrze, były bezpieczne i nie utrudniały ruchu, znajduje się przede wszystkim koszenie i ścinanie większych krzewów. W jakiś sposób w realizacji tych prac może pomóc głowica frezująca?

Czym jest głowica frezująca?

Głowica frezująca to jedna z wielu rodzajów głowic mocowanych do ramienia wysięgnikowego zamontowanego do ciągnika lub maszyny komunalnej. Zaletą stosowania głowic jest możliwość ich łatwej i szybkiej wymiany, by realizować różnego typu prace na jednym terenie, bez konieczności wymiany całej maszyny. To duża oszczędność czasu, pieniędzy i miejsca przechowywania maszyn. Frezarka do pni to jeden z podstawowych elementów wyposażenia firm dbających o przydrożne pobocza. Jej zadaniem jest usunięcie pozostałości pni po wycince drzew. Maszyna może pracować w ziemi, usuwając te fragmenty pnia, które znajdują się poniżej linii gruntu.

Jak zbudowana jest frezarka do pni?

Frezarką można frezować pnie drzew i krzewów o dowolnej średnicy z uwzględnieniem maksymalnego posuwu i wydajności wybranego modelu. Maszyna składa się z nieruchomej obudowy, która stanowi jeden element z płytą montażową oraz ruchomą tarczą tnącą z wymiennymi nożami tnącymi wykonanymi z węglika spiekanego. Tarcza osadzona jest na wale silnika, który przykręcony jest do obudowy. Frezarkę do pni można ustawić w czterech pozycjach względem ramienia wysięgnikowego i obracać ją o 90° w osi sworznia ustalającego dzięki 12 otworom montażowym znajdującym się na płycie montażowej.

Jak używać głowicy frezującej?

Frezarka do pni powinna być obsługiwana przez osobę, która zapoznała się z instrukcją i jest wyposażona w odzież i obuwie ochronne, a także w środki ochrony indywidualnej, w tym hełm, ochronniki słuchu i rękawice ochronne. W pobliżu powinien znajdować się zestaw pierwszej pomocy medycznej. Frezarka powinna być stosowana zgodnie z instrukcją i do celów, jakie są w niej wskazane.

Zadaj pytanie