Zima to okres, który wymaga szczególnej troski o drogi i chodniki, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Kluczowymi narzędziami w tej walce z niebezpiecznymi warunkami są solarki i posypywarki. Choć ich nazewnictwo jest różne to służą do tych samych zadań. Dowiedz się więcej…

Co to są solarki?

Solarki, to maszyny służące do rozprowadzania soli na drogach i chodnikach. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu gołoledzi i śliskości. Są zazwyczaj używane w warunkach, gdzie oczekuje się szybkiego odlodzenia, a ich efektywność jest najwyższa, gdy sól jest rozprowadzana tuż przed spodziewanymi opadami śniegu lub marznącym deszczem.

Co to są posypywarki?

Z kolei posypywarki to niczym nie różniące się maszyny od solarek, jedynie posiadają inne nazwy ze względu na potoczne nazewnictwo. Analogicznie do solarek ich zadaniem jest rozsiewanie materiałów ustokrotniających, takich jak piasek, sól czy mieszanki obu tych substancji. Posypywarki mogą też rozprowadzać specjalne mieszanki chemiczne oraz być wyposażone w układ solankowy.

Co to jest układ solankowy?

Układ solankowy to roztwór wody z solą. Służy do roztopienia śniegu i lodu na nawierzchniach drogowych. Solanka jest aplikowana za pomocą specjalnych dysz lub podawana bezpośrednio na talerz wysypujący, który równomiernie rozprowadza roztwór na powierzchnie drogi. Dzięki temu procesowi, solanka pomaga w szybszym roztopieniu śniegu i lodu, zapewniając lepsze warunki na drodze. Dodatkowo, stosowanie solanki może zmniejszyć zapotrzebowanie na sól drogową, co wpływa na obniżenie kosztów materiału nawet do 30%.

Rozważając zakup sprzętu do utrzymania dróg zimą, ważne jest, aby zwrócić uwagę na różne typy posypywarek dostosowane do specyficznych pojazdów i zastosowań. Posypywarki ciągnikowe, posypywarki do samochodów typu pickup, posypywarki do pojazdów komunalnych, posypywarki do ciężarówek typu wywrotka, hakowiec, bramowiec. Innowacyjne posypywarko-solarki elektryczne to tylko niektóre z opcji dostępnych na rynku, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb utrzymania dróg i chodników.

Posypywarki ciągnikowe są idealnym wyborem dla tych, którzy potrzebują mocnego i niezawodnego urządzenia, które można łatwo przyczepić do traktora. Posypywarki do samochodów typu pickup to świetna opcja dla mniejszych firm, które potrzebują mobilnego i efektywnego rozwiązania do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki zimowe. Uniwersalnym rozwiązaniem dla instytucji i przedsiębiorstw zajmujących się utrzymaniem dróg miejskich i gminnych będą natomiast posypywarki do pojazdów komunalnych zamontowane na zabudowach wymiennych typu hakowiec, bramowiec.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest również posypywarko-solarka elektryczna, która dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego, jest cicha, efektywna i przyjazna dla środowiska, a precyzyjne systemy dozowania pozwalają na optymalne wykorzystanie materiałów posypowych. Co ciekawe, może być również sterowana za pomocą smartfona.

Zadaj pytanie